Gubałówka

Gubałówka – to najczęściej odwiedzany przez turystów szczyt na terenie Zakopanego. Z góry rozciąga się wspaniała panorama Tatr i Podhala – zdecydowanie najpiękniejszy widok na góry w całej Polsce.

Bliskość Gubałówki od centrum sprawia, że jest to jedno z pierwszych miejsc, w jakie udają się turyści po przyjeździe do Zakopanego. Dla piechurów wyjście na Gubałówkę stanowi doskonałą zaprawę przed wyruszeniem na dalsze, dużo trudniejsze szlaki tatrzańskie. Dla wszystkich natomiast Gubałówka jest wymarzonym miejscem odpoczynku, gdzie jak nigdzie indziej, widok Tatr, Podhala, Gorców i Pienin skutecznie koi zmysły i dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Na Gubałówkę prowadzi niezbyt trudny szlak pieszy, a także kolej linowo – terenowa o dł. 1298 m. Różnica wysokości pomiędzy stacjami dolną i górną wynosi 300 m, sam przejazd zajmuje natomiast ok. 3,5 minuty. Kolejka została wybudowana w 1938 r. przez Ligę Popierania Turystyki, a po modernizacji w 2001 r. jest to najnowocześniejsza kolej linowo – terenowa na terenie Polski. Stacja Dolna znajduje się przy ul. Na Gubałówkę, zaledwie 5 minut piechotą od Krupówek.

Największą atrakcją Gubałówki jest roztaczająca się na Tatry panorama, toteż większość lokali gastronomicznych posiada szerokie tarasy z licznymi miejscami siedzącymi albo przynajmniej duże okna, pozwalające podziwiać panoramę z wewnątrz budynku. Najbardziej charakterystycznym obiektem na szczycie jest Restauracja Gubałówka, z wnętrzem zaprojektowanym przez Antoniego Kenara – słynnego podhalańskiego rzeźbiarza, który w swoich pracach swobodnie łączył elementy charakterystyczne dla sztuki ludowej z kubizmem i art deco. Z Gubałówki na Butorowski Wierch prowadzi Szlak Papieski. W jego sąsiedztwie zlokalizowane są niewielkie wyciągi orczykowe, zabytkowa kaplica góralska i tradycyjne drewniane domki, w których można napić się kwaśnego mleka i kupić oscypki. Na samej Gubałówce znajduje się także ośrodek narciarski z rynną snowboardową i snowparkiem. Niestety, z powodu nierozwiązanego od kilku lat sporu pomiędzy Polskimi Kolejami Linowymi i właścicielami polany na zboczu Gubałówki, trasa narciarska prowadząca do stacji dolnej kolejki jest nieczynna.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Gubałówka , 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*