Buty wspinaczkowe dla początkujących

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie uprawianiem wspinaczki. Zarówno tej w wykonaniu halowym, jak i outdoorowym. Decydując się na uprawianie tego ciekawego sportu musimy uposażyć się w profesjonalny sprzęt. Jest to lina, kask, ekspresy oraz buty.

Buty do wspinaczki

Część osób chcąc ograniczyć koszt zakupu sprzętu rozważa rozpoczęcie przygody ze wspinaczką w butach codziennego użytku. Niestety takie podejście nie tylko gwarantuje szybkie uszkodzenie obuwia, ale również poczucie dyskomfortu i stwarza realne zagrożenie. Musimy więc zdecydować się na profesjonalne buty wspinaczkowe, które:

  • będą miały odpowiednią ilość ogumienia wokół cholewki,
  • mają wystarczająco cienką podeszwę,
  • mają gumę o dobrej przyczepności,
  • są sztywne,
  • są odpowiednio dopasowane do stopy.

Aby buty mogły odznaczać się tymi cechami muszą posiadać specyficzną konstrukcję, której nie mogą zapewnić żadne buty codziennego użytku.

Buty dla początkującego

Buty dla początkującego wspinacza muszą być bardzo dobrze dopasowane. Dopasowanie połączone ze specyficzną konstrukcją może w części przypadków przyczyniać się do poczucia dyskomfortu, wrażenie, że włożone buty są za małe.

Niemniej jednak można wyjść założenia, że stopa z czasem przyzwyczai się do nowego typu obuwia. Koszt zakupu nowych butów do wspinaczki waha się od 250 do 700 złotych. W sklepach sieciowych można odnaleźć tańsze modele, aczkolwiek są one wytwarzane masowo i nie spełnią naszych oczekiwań.