Wybór nart skitourowych dla początkujących

narty-skitour

Wybierając narty skitourowe zazwyczaj konieczne jest, aby przy zakupie narciarz wziął pod uwagę ich długość, typ i elastyczność. Ma to zasadnicze znaczenie dla komfortu narciarza. Aby mieć przyjemne i bezpieczne doznania narciarskie, zaleca się wybór nart, które będą bardzo dobrze dopasowane.

Dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy eksperci zalecają wybór długości narciarskiej na podstawie indywidualnego wzrostu, ponieważ nie ma optymalnego rozmiaru. Najlepiej wybrać taką długość nart skitour, żeby ich wysokość sięgała pomiędzy podbródek narciarza a wierzch jego głowy. Jednak narciarze, którzy są bardziej zaawansowani mogą wybrać narty skitour, które sięgają ponad wysokość głowy. Zazwyczaj obsługa w sklepie narciarskim może pomóc określić średnią długość nart w zależności od wzrostu narciarza.

Istnieje jednak kilka powodów, aby wybrać krótsze lub dłuższe narty w proponowanym przez narciarzy zakresie rozmiarów narciarskich. Krótsza długość pozwala na łatwiejsze skręcanie, choć nie jest tak stabilna jak dłuższe narty. Najlepiej zdecydować się na krótsze narty w przypadku, gdy narciarz preferuje krótkie, szybkie zakręty, chce jeździć na nartach szybko i agresywnie lub uprawiać turystykę poza głównym szlakiem. Początkujący potrzebują natomiast możliwie najbardziej elastycznych nart skitourowych, które znaczącą ułatwią im swobodne poruszanie się w niemal dowolnych warunkach zimowych.