Najlepszy materiał na skarpety trekkingowe

Wybór właściwego materiału do skarpet trekkingowych jest równie ważny, jak wybór odpowiedniej grubości, ponieważ różne materiały mają bardzo odmienne właściwości. Wełna jest bardzo popularnym materiałem do produkcji skarpet trekkingowych, ponieważ jest bardzo wygodna i naturalnie odprowadza wilgoć od skóry. Jest też bardzo ciepła. Wełna jest powszechnie stosowana w skarpetkach trekkingowych o każdej grubości. Zwykle łączy się ją z innymi włóknami syntetycznymi, aby zwiększyć żywotność skarpet oraz oddychalność, a także dodatkowo usprawnić właściwości oddychające.

Bawełna jest stosowana w bardzo małych ilościach, zazwyczaj jedynie w bardzo lekkich i cienkich skarpetach trekkingowych. Zapewnia ona dodatkowy komfort i oddychalność. Choć bawełna jest dość wygodna, jest również bardzo chłonna, co może powodować podrażnienia skóry, gdy skarpety trekkingowe staną się wilgotne. Ponieważ bawełna nie wyciąga odprowadza wilgoci z dala od skóry, nie jest ogólnie uważana za odpowiedni materiał do produkcji profesjonalnych skarpet trekkingowych.

Istnieje wiele mieszanek włókien syntetycznych, które zapewniają izolację, optymalne odprowadzanie wilgoci oraz duży komfort podczas użytkowania. Te materiały są zwykle połączone z wełną, aby uzyskać skarpety trekkingowe najwyższej jakości. Dzięki temu są  one bardzo trwałe i wygodne. Na dodatek zapewniają stopom skuteczną ochronę w niemal każdych warunkach.